Дитяча онкологія. Що важливо знати?

 Навіщо потрібна ця інформація?

       Слова «онкологія» та «рак» у більшості людей викликають, якщо не жах, то, щонайменше, відчуття приреченості. Тим паче, коли мова йдеться про найдорожче – дітей. Не всі батьки, на жаль, знають, що при своєчасній діагностиці та відповідному лікуванні, сімох з десяти дітей можна не просто врятувати, але й повернути до нормального життя.

       Незважаючи на те, що за останні 40 років рівень смертності від раку знизився  майже на 70 відсотків, він, як і раніше, залишається однією з основних причин дитячої смертності. Причиною цих невтішних статистичних даних є те, що близько 30% нововиявлених випадків онкозахворювань у дітей - це хвороба на III-IV стадіях. Беззаперечним є твердження: «Щораніше діагностовано онкологічне захворювання та розпочато лікування, то більші шанси на успіх». Отже запорука вчасного виявлення цієї патології – уважність та пильність батьків до скарг свого малюка, адже саме вони першими помічають ті «дзвіночки», що і можуть врятувати життя дитині.

Які види раку зустрічаються в дитячому віці?

       Дитячі онкологічні захворювання відрізняються від дорослих, в першу чергу, видами пухлин. Найчастішими злоякісними новоутвореннями у дітей вважаються наступні: лейкемія (рак крові); пухлини головного мозку та нервової системи; лімфоми (новоутворення лімфатичної системи); остеосаркома та саркома Юїнга (пухлини кісток скелету); пухлини нирок; пухлини сполучної тканини. Інші види онкологічних захворювань у дітей зустрічаються значно рідше.

 

Коли треба бити на сполох?

Рак на перших стадіях,на жаль, не має специфічних ознак. Проте, починаючи з перших місяців життя дитини на розвиток злоякісного новоутворення можуть вказати наступні зміни:

  • зниження апетиту, зниження маси тіла, підвищена втомлюваність та кволість дитини;
  • апатія, немотивовані зміни настрою, підвищена агресивність, відмова від раніше улюблених справ, зміна поведінки малюка;
  • біль будь-якої локалізації: у голові, грудній клітині, кістках, суглобах, животі;
  • поява збільшених лімфатичних вузлів, або будь яких інших ущільнень («шишок») на тілі дитини;
  • лихоманка без ознак інфекційної патології;
  • поява висипу;
  • схильність до кровотеч, немотивована поява «синців»;
  • блідість шкірних покривів, анемія;
  • неврологічні ознаки: зміни та погіршення ходи, рівноваги чи мовлення, затримка психо-фізичного розвитку.

     При виявленні у своєї дитини 2-ох, чи більше з вищезазначених скарг, необхідно не гаючи дорогоцінного часу, звернутись до лікаря-педіатра.  Проте не варто вдаватись до канцерофобії (нав’язливого страху захворювань злоякісними новоутвореннями), адже ці ознаки є проявами також і великої кількості інших педіатричних захворювань.

       Лікування онкохворих дітей залежить від форми захворювання та від стадії. На даному етапі розвитку дитяча онкологія – одна з найпрогресивніших галузей медицини, всі заходи базуються на протокольній медицині і переважно включають в себе три компоненти. Це хіміотерапевтичне лікування, променева терапія, хірургічні втручання з видалення пухлин та трасплантація гемопоетичних стовбуровиїх клітин.

      Для когось боротьба із раком обійдеться у кілька десятків тисяч гривень, для когось – у сотні тисяч доларів. Із держбюджету на лікування онкохворих дітей виділяються кошти, яких недостатньо для забезпечення всіх лікувальних заходів. Звісно, батьки таких дітей просто не в змозі потягнути дороге лікування, тому по допомогу звертаються до небайдужих. Гроші збираються волонтерами на вулицях або в інтернеті. Тому, якщо ви проходите повз волонтера (представника офіційних благодійних фондів), який збирає гроші на допомогу дитині – пожертвуйте хоча б дві гривні. Можливо, саме вашого внеску не вистачає якомусь Денисові, Оксанці або Ані для того, аби вижити…

     Ти також можеш допомогти таким діткам, ставши донором для неродиної трансплантаціії гемопоетичних стовбурових клітин (операція, що для деяких пацієнтів є єдиним шансом на одужання). Раніше це можливо було провести тільки за кордоном, витративши шалені кошти. З 01.04.2020, коли відбулась перша в Україні трансплантація кісткового мозку від неродинного донора, це можна зробити і в нашій країні!  Проте для цього в нашій державі має бути повноцінний реєстр донорів стовбурових клітин і кожен із нас може стати потенційним донором кісткового мозку.

Детальніше про те, як відбувається забір стовбурових клітин та як стати донором на офіційному сайті УКРАЇНСЬКОГО РЕЄСТРУ ДОНОРІВ КІСТКОВОГО МОЗКУ, за посиланням https://ubmdr.org/Home/AboutStemCell

Будьте здоровими та не гайте цей день і зробіть щось значуще для себе, своєї дитини та тих, хто в цей час потребує Вашої допомоги!

Ваші ДМЦ "Baby doctor" та лікар-гематолог, педіатр Молоданова Ф.В.

Запис на прийом

Не зволікайте, всі хвороби лікуються легше, якщо почати лікування якомога швидше.